INDUSTRINYHETER / VIETNAM / 30 OKTOBER 2026
största laddningsnav för elbilar.
866 portar rapporterade i drift. 1,038 planerade.
Vad V-Green-projektet signalerar för utrustningsköpare.
866
HAMNAR I DRIFT · RAPPORTERAD
1,038
PLANERADE TOTALA HAMNAR
21.6
MW · RAPPORTERAD SYSTEMKAPACITET
28,991
m² · RAPPORTERAD PLATSOMRÅDE
PROJEKTET OCH UPPHANDLINGSFRÅGAN
för köpare av laddningsutrustning
V-Greens Vinhomes Riverside-nav i Hanoi rapporterades i oktober 2026 som Vietnams största centraliserade elladdningsstation. Zon 1 och 2 rapporterades ha 814 laddstolpar och 866 portar i drift, med Zon 3 planerad att lägga till 172 portar och få det totala antalet till 1 038 inom 2026.Läs den daterade projektrapporten.
För utrustningsköpare är projektet en användbar uppmaning att se över laddnings-effektmixen, platsdistribution och integrationskrav tillsammans. Designlektionerna nedan är upphandlingsöverväganden hämtade från den publicerade konfigurationen; uppmätt nyttjande och projektekonomi har inte fastställts oberoende.
PROJEKTÖVERSIKT
Sajten, av siffrorna
|
Punkt
|
Rapporterad/aviserad siffra
|
|---|---|
|
Plats
|
Vinhomes Riverside, Phuc Loi Ward, Hanoi
|
|
Operatör
|
V-grön
|
|
Driftstart
|
Början av oktober 2026, enligt projektbevakningen
|
|
Område/parkering
|
28 991 m² / 1 038 planerade parkeringsplatser
|
|
Zon 1–2
|
814 laddstolpar / 866 driftportar
|
|
Zon 3 plan
|
172 ytterligare portar / 1 038 totalt portar, planerade för 2026
|
|
Laddningsmix
|
22 kW AC; 22 kW, 60 kW och 120 kW DC
|
|
Elinstallation
|
Fyra transformatorstationer, var och en rapporterad som 2 × 1 600 kVA
|
|
Ytterligare faciliteter
|
20 batteriväxlingsskåp för elektriska tvåhjulingar
|
|
Systemkapacitet
|
21,6 MW rapporterade i projekttäckning; elektrisk grund overifierad
|
Siffror beskriver den publicerade oktober 2026-konfigurationen.VietnamBiz redogörelse för V-Green-meddelandetskiljer driftzonerna från den planerade tredje zonen.
FASERAD UTRULLNING
Håll driftportar åtskilda från planerad kapacitet
Zon 1–2
814 laddstolpar. Rapporten beskriver 866 samtidiga fordonsanslutningar; den upprättar inte full märkeffekt vid varje port samtidigt.
Zon 3
Slutförande förväntades inom 2026 i det daterade tillkännagivandet. Den här artikeln behandlar inte den expansionen som beställd.
Fullständig plan
866 + 172=1 038 planerade portar. Bekräfta den senaste driftstatusen direkt med operatören innan du använder den som riktmärke för upphandling.
TRE SIGNALER FÖR KÖPARE
Powermixen är en del av projektdesignen
01
Den rapporterade mixen kombinerar 22 kW AC med 22 / 60 / 120 kW DC. Platser med längre uppehåll kan utvärdera ett större antal punkter med måttlig effekt, medan platser med snabbare omsättning kan behöva likström med högre effekt. Valet kräver en ankomstprofil, energibehov och fordonsacceptansdata.
02
Transformatorgränssnitt, fördelningscentraler, kabeldragningar, skydd och laddareinstallation behöver en samordnad design. Bekräfta ledtiden och ansvarig leverantör för varje paket; ett gemensamt inköpsschema tar inte bort driftsättningsberoende.
03
Operatörens bredare nätverk och Vietnams kommande reglering gör dokumentation och integration till viktiga RFQ-ämnen. Bekräfta det exakta protokollet, aktiverade funktionerna och överensstämmelsevägen för den beställda utrustningen.
LÄS ELEKTRISKA SIFFROR NOGGRANT
svara på olika frågor.
12.8 MVA
4 × 2 × 1 600 kVA=12 800 kVA
Detta är den aritmetiska summan av de rapporterade transformatorns namnskyltar. Det är en skenbar effektsiffra, inte en verifierad gräns för nätimport.
21.6 MW
Redovisad projektkapacitet
Den tillgängliga täckningen förklarar inte hur denna siffra relaterar till transformatorkapacitet, laddningsmångfald eller projektfas. Skaffa det godkända enkellinjediagrammet och kravgränser innan du använder det i lastberäkningar.
NÄTVERK, STANDARDER OCH PLATSPLIKT
Använd navet som referens, och anpassa sedan ditt eget projekt
Skalan för ett enskilt nav bör läsas vid sidan av dess servicemodell. Shells flygplatsstation i Shenzhen öppnade till exempel med 258 offentliga snabbladdningsterminaler och betjänade mer än 3 300 fordon om dagen under försöket. Det är en annan jämförelse än planerad parkering eller antal anslutningar.Shells ursprungliga tillkännagivande.
V-Greens officiella webbplats anger för närvarande ett nätverk med mer än 155 000 fungerande laddningsportar. Detta är företagsangiven nätverksinformation, separat från hubbens daterade expansionsplan.V-Green företagsinformation.
För Vietnam-bundna projekt träder QCVN 32:2026/BCT i kraft den 1 juli 2027. Granska dess omfattning och den tillämpliga överensstämmelseprocessen tillsammans med kraven på fordon, kopplingar och backend; ett anspråk på nätverksprotokoll enbart etablerar inte överensstämmelse.MOIT:s officiella regelöversikt.
DIN NÄSTA BEGÄRAN OM OFFERT
Ge leverantörerna en komplett hubbrief
Antal hamnar, laddnings-effektmix, målfordon, ankomstprofil, uppehållstid, daglig energibehov och framtida expansion.
Matningsspänning, godkänd nätgräns, transformatorgränssnitt, enkellinjediagram, kabelavstånd, installationsmiljö och ansvar för ställverk och transformatorer.
Backend-protokoll, energihantering på platsnivå, fel- och kommunikationsförlustbeteende, dokumentation, modellspecifika testbevis och krav på utvärdering av destinationsmarknaden.
SINELINK UTRUSTNING & ANSLUTNINGSOMFATTNING
Där SINELINK passar ett nytt navprojekt
Den rapporterade Hanoi-konfigurationen är en utgångspunkt för att diskutera separata exportprojekt. SINELINK kan tillhandahålla relevant laddningsutrustning och kabelalternativ, med exakt effekt, gränssnitt, dokumentation och integrationsomfattning bekräftad för varje beställning.

|
Projektkrav
|
Relevant SINELINK-alternativ
|
Bekräfta före val
|
|---|---|---|
|
60 / 120 kW-klass DC
|
Exakt modell, spänning/ström-envelopp, kontaktkombination och backend-stöd.
|
|
|
22 kW-klass AC
|
Välj trefasmodellen på 22 kW; verifiera leverans, fordons AC-acceptans och projektdokumentation.
|
|
|
Högre effekt eller distribuerad DC
|
Matcha kraftarkitekturen till fordonets drift, tillgänglig nätkapacitet och nödvändig samtidig drift.
|
|
|
Lasthantering
|
Den listade styrenheten är för kompatibla bostads-/små kommersiella system. En 800+ portplats behöver en separat konstruerad kontrollarkitektur.
|
|
|
Distribution och projektkabel
|
Använd endast PV-kabel för specificerade PV-kretsar. Bekräfta laddarens matningskablar, flexibla anslutningar och avslutningar genom elektrisk drift.
|
|
|
Service och reservdelar
|
Modulkompatibilitet, kylning, kommunikation, elektrisk räckvidd och serviceprocedurer.
|
Dela laddaren och kabelns omfattning tillsammans så att betyg, kvantiteter och leveransansvar kan anpassas. Transformator- och ställverksförsörjning bör avtalas med parterna som ansvarar för dessa paket.
FRÅGOR & SVAR
Vanliga frågor
F: Hur många portar har Hanoi V-Green-hubben?
Täckningen i oktober 2026 rapporterade att 866 hamnar i drift över 814 poler i zon 1 och 2. Zon 3 var planerad att lägga till 172 hamnar, vilket ger det aviserade totala antalet till 1 038. Den planerade summan behandlas här inte som redan driftsatt.
F: Vilka laddareffekter rapporteras?
Den publicerade mixen är 22 kW AC plus 22, 60 och 120 kW DC. Antalet anslutningar fastställer inte den samtidiga utmatningen med full effekt från varje port.
F: Vem driver stationen?
V-Green driver Vinhomes Riverside laddningshub i Hanoi. Projektinformationen som diskuteras här kommer från daterade offentliga rapporter och företagsangiven nätverksinformation.
F: Räcker 120 kW DC för ett offentligt nav?
Det beror på fordonsacceptans, energi som behövs per besök, uppehållstid, toppankomster och tillgänglig platsström. Utvärdera dessa input innan du väljer mixen; varken 120 kW eller en högre märkskylt garanterar den nödvändiga kapaciteten på platsen.
STARTA ETT LADDNINGSPROJEKT
laddningsnav framåt.
Skicka ditt portantal, kraftmix, platstillförsel och målfordon. Vi kan granska relevant utrustning, anslutningsomfattning och dokumentation för ditt projekt.
Diskutera ditt projekt →LADDNINGSUTRUSTNING / KRAFTMODULER / PROJEKTKABLAR / INTEGRATIONSÖVERSIKT
KÄLLOR OCH RAPPORTERINGSGRÄNS
Xe.Today, 24 oktober 2026 - drifthamnar, planerad expansion och rapporterade anläggningar
VietnamBiz, 22 oktober 2026 - V-Green stationsmeddelande
Nguoi Quan Sat, 22 oktober 2026 - rapporterade 21,6 MW projektsiffra
V-Greens officiella webbplats - företagsangiven nätverksinformation
Shell, 19 september 2023 - Laddningsstation för Shenzhens flygplats
